Hiç Duymadığınız 10 Facebook Özelliği

Facebook'un sonsuz popülaritesi, onu insanların her gün, günde birkaç kez kontrol ettiği ilk çevrimiçi hedeflerden biri haline getirdi. Ancak gelişmeye devam ettikçe, basit görevlerin yönetilmesi daha zor hale geldi. Günlük Facebook deneyiminizi olabilecek en iyi hale getirmek için, bu göze batmayan ipuçlarından ve püf noktalarından bazılarına göz atın ve ardından aynısını Instagram için yapın.

1. Facebook İlişki Durumunuzu Gizlice Değiştirin

300 arkadaşınızın hepsini uyarmadan Facebook ilişki durumunuzu değiştirmenin birkaç yolu vardır. Seçeneklerden biri, zaman çizelgenizdeki "Hakkında" bölümüne gidip "İlişki" bölümüne kaydırmaktır. Sağ üst köşedeki "Düzenle" ye basın ve gizlilik ayarlarınızı "Yalnızca Ben" olarak değiştirin. Ardından durumunuzu değiştirin ve kaydet'e basın. İkinci seçenek, herhangi bir ilişki durumunun profilinizde görünmesini istemediğiniz zamanlar içindir.

2. Ayrı Uygulamayı İndirmeden Facebook Mesajları Gönderin

Facebook mesajlarına erişmek için ayrı Messenger uygulamasını indirmek zorunda kalma fikrinden hoşlanan bir kişi tanımıyoruz. Neyse ki, bundan kaçınmanın iki yolu var, telefonunuzdaki mobil tarayıcıdan başlayarak.

3. Facebook'ta Olmadığınızda Facebook'ta Yayınlayın

Bu doğru! Telefonunuzdan hesabınıza metin, fotoğraf veya video göndermek için kullanabileceğiniz "post-by-e-posta" adresi adı verilen bir şeye erişmeniz yeterlidir. Diyelim ki seyahat ediyorsanız ve Facebook erişiminiz yoksa veya gerçekten yavaş bir WiFi bağlantınız yoksa, bu özel adrese bir e-posta göndererek arkadaşlarınızın harika hayatınızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. E-posta adresinizi nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

4. Facebook Mesajlarında "Görüldü" seçeneğini devre dışı bırakın

Facebook mesajlarındaki "gören" veya "görüldü" özelliği tamamen istilacıdır ve bunu tam olarak kapatamazsınız. Ancak korkmayın: Burada iki çözüm var, biri Chrome kullanıcıları, diğeri Chrome dışı kullanıcılar için.

5. Durumlarınızda Emoji Kullanın

Facebook'un hem masaüstü hem de mobil cihazlardaki gönderilerde ve yorumlarda emoji karakterleri kullanmanıza izin verdiğini biliyor muydunuz? Telefonunuzdan emoji klavyesini kullanmanız veya masaüstü için bir tarayıcı uzantısı indirmeniz yeterlidir.

6. Friend Tracker'ı Akıllıca Kullanın

Yakındaki Arkadaşlar, bölgedeyken arkadaşlarınızı bilgilendirmek için GPS konumunuzu kullanacak bir özelliktir. Tersi de doğrudur - arkadaşlarınızla aynı alana girerseniz, Facebook size etrafta kimin olduğunu söyleyecektir. Bu listeyi tüm arkadaşlarınıza göstermek istemeseniz de, konumunuzu paylaşabileceğiniz özel, güvenilir bir arkadaş listesi oluşturabilirsiniz.

7. Facebook Reklamlarının Size Uğramasını Durdurun

Facebook reklam takibini durdurmanın en az beş farklı yolu vardır, bunlardan ikisi Facebook'un kendisini içerir. Biri uygulama üzerinden izlemeyi kapatmak, diğeri tercihlerinizi ayarlamaktır. Tüm talimatları buradan alın.

8. Belirli Olmak İçin Facebook Grafik Aramasını Kullanın

Arkadaşlarınızın fotoğrafları gibi şeyler için Facebook grafik aramasını kullanabilirsiniz, ancak aşırı spesifik olabileceğinizi biliyor muydunuz? Örneğin, "Brooklyn'deki tenisten hoşlanan insanlar" veya "CEO'lar tarafından okunan kitaplar" veya "Milano, İtalya'dan arkadaşların fotoğrafları" gibi ifadeler yazın ve hiç beklemediğiniz sonuçları alırsınız.

9. GIF'ler yayınlayın

İyi haberler! Animasyonlu GIF arama motoru Giphy, GIF resimlerini Facebook'a göndermek için bir çözüm buldu ve bu, her ne sebeple olursa olsun, hareketli animasyon dosyalarını yasakladı. İşte nasıl yapılacağı: Giphy'ye gidin, beğendiğiniz bir GIF bulun, Giphy URL'sini kopyalayın ve Facebook durum çubuğuna yapıştırın. Facebook, sanki bir video gibi, görüntü önizlemesinde bir oynat düğmesi bulunan bir bağlantıyı otomatik olarak oluşturacaktır. Bu gerçek bir GIF değil, ancak şimdilik işe yarayacak.

10. Gizlilik Kontrolü yaptırın

Gizlilik ayarlarınız hakkında bir tazeleme ihtiyacınız olması durumunda, Facebook'un oldukça yeni kontrol özelliği, ayarlarınızı gözden geçirmenize ve değiştirmenize olanak tanıyan üç adımlı kısa bir işlemdir. Ayarlarınızın ne olduğunu bildiğinizi düşünebilirsiniz, ancak bunların üzerinden bir kez daha geçmenin zararı olmaz, özellikle de endişe verici fotoğraf arama bulgularını göz önünde bulundurursak.

Facebook paketlerimize buradan ulaşabilirsiniz.